Vengriškų kukurūzų sėklų tinkamumo Lietuvos klimatinėse sąlygose tyrimas

Pagal 2007–2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programos 1 prioriteto uždavinio „Padidinti mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklos aktyvumą privačiame sektoriuje“ piemonę „Inočekiai LT“ įmonė įgyvendino projektą „Vengriškų kukurūzų sėklų tinkamumo Lietuvos klimatinėse sąlygose tyrimas“.


Turbūt nėra kito augalo, kurį būtų galima panaudoti taip įvairiapusiškai kaip kukurūzai. Kukurūzai yra ir žmonių maistas, ir puikus gyvulių pašaras. Jų panaudojimo galimybės itin plačios – naudojami žali, konservuoti ir jau iškulti grūdai. Be to, tai puiki pramoninė medžiaga – iš jos gaminama daug produktų, nuo ekologiškų dujų iki ploviklių. Taigi kukurūzų pasėlių visame pasaulyje vis daugėja.

Tinkamiausių veislių Lietuvos klimatinėmis sąlygomis bei tiekiančių didžiausią ekonominę naudą atrinkimas yra aktuali problema Lietuvos ūkininkams, žemės ūkiui, maisto pramonei bei energetikos sektoriui.
Projektas buvo skirtas vengriškų kukurūzų veislių tinkamumo Lietuvos klimatinėse sąlygose ištyrimui. Jo metu lauko tyrimuose buvo siekiama nustatyti optimalų sėjos vienetų kiekį, ištirti atsparumą ankstyvai sėjai lyginant su analogišką FAO turinčiomis rinkoje esančiomis veislėmis bei atlikti derliaus kokybinių ir kiekybinių parametrų analizę.


Projekto įgyvendinimui buvo suformuoti trys uždaviniai:

  1. Lauko tyrimuose nustatyti optimalų vengriškų veislių sėjos vienetų kiekį į hektarą;
  2. Ištirti ir palyginti vengriškų bei analogišką FAO turinčių veislių atsparumą anktyvai sėjai (esant ne ne aukštesnei nei +60 C dirvožemio temperatūrai).
  3. Atlikti vengriškų bei analogišką FAO turinčių veislių grūdų kokybinius ir kiekybinius parametrus.


Įmonė gautus duomenis naudos įmonės komercinėje ir švietėjiškoje veikloje: duomenys bus panaudoti komercinėje veikloje, pokalbiuose su partneriais bei seminaruose, iliustruojant siūlomų vengriškų veislių efektyvumą.


Projekto vertė 20 000,00 litų. Pareiškėjo privačios investicijos sudarė daugiau nei penktadalį šios sumos. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra projekto įgyvendinimui skyrė 15 800,00 litų.
Projekto pradžia – 2013 05 01, projektas baigtas – 2013 10 31.