Jei planuojama sėti ūkinę sėklą ir beicavimas atliekamas savarankiškai, tokiu atveju atsiveria puiki galimybė pakloti tvirtą pagrindą, nuo kurio priklausys tolimesnis derliaus potencialas.

Didesnė dygimo energija,  vienodesnis pasėlis, stipresni ir sveikesni augalai leidžia suformuoti optimalaus tankumo pasėlį, kurio dėka paklojamas pagrindas maksimaliam produktyvumui gauti.

Metereologinės sąlygos šiais metais nebuvo itin palankios ligų plitimui, todėl tikėtina, kad sėklinės medžiagos užkrėstumas patogenais bus mažesnis nei įprastai. Tokiu atveju derėtų gerai pagalvoti ar verta investuoti į brangius beicus.  Gal sėklų apvėlimui suplanuotos sumos dalį vertėtų paskirti priedams, kurie ne tik veiktų sinergiškai kartu su beicais, sudarydami dvigubą antipatogeninį barjerą,  bet ir padidintų sėklų dygimo energiją bei padidintų dirvožemio mikrobiologinį foną. 
Šiuo metu rinkoje galime rasti įvairių priedų, skirtų naudoti kartu su beicais. Vieni jų veikia tiesiogiai, kiti per dirvožemio mikroorganizmus. Siekiant išsirinkti geriausią variantą, būtina bent šiek tiek suprasti sėklų dygimo fiziologiją.


Sėklų dygimas sudėtingas procesas.  Trumpas šio proceso apibūdinimas galėtų būti sekantis:

Grūdui patekus į tinkamas aplinkos sąlygas, grūdo gemale prasideda fitohormono giberelino sintezė . Šis fitohormonas keliauja į aplink grūdą esantį aleurono sluoksnį, kuriame sandėliuojami baltymai. Pastarieji pradedami skaidyti į paprastesnius junginius – aminorūgštis, iš kurių vėliau sintetinamas fermentas alfa-amilazė. Šis fermentas atsakingas už endosperme sukaupto krakmolo skaidymą iki cukrų, kurie naudojami naujų audinių formavime ir maitina jauną daigą, kol pradeda vykti fotosintezė. 

Šiems procesams paspartinti ir dygimo energijai padidinti rekomenduojame naudoti Fertigrain start. Jo sudėtyje esantis jūros dumblių ekstraktas turtingas fitohormonu giberelinu, kuris patekęs ant sėklos pagreitina jos sudygimą. Aminorūgštys leidžia sutaupyti energijos, kuri reikalinga aleurono sluoksnyje esančių baltymų skaidymui, o organinės medžiagos prisideda prie bendro dirvožemio mikrobiologinio aktyvumo didinimo.

Kitas svarbus faktorius – dirvožemio mikrobiolognis aktyvumas, nuo kurio priklauso ne tik augalų aprūpinimas maisto medžiagomis, bet dirvožemio fizikinės- cheminės savybės.

BioStart esantis bakterijų kompleksas veikia keleriopai. 

Pirma – sudėtyje esantys Trichoderma ir Bacillus mikroorganizmai sudaro apsauginį barjerą sėklos paviršiuje ir vėliau išsivysčiusių šaknelių augimo zonoje. Išskiriamos antibiotinės medžiagos neleidžia tokiems patogeniniams mikroorganizmams kaip Fusarium daugintis ir plisti. Naudojant kartu su beicu gaunama dviguba apsauga. 

Antra – kitos, sudėtyje esančios bakterijos pasirūpina jauno daigo maitinimu, šaknų zonoje fiksuodamos atmosferinį azotą, bei atpalaiduodamos mitybinius elementus iš dirvožemio mineralų. Šalutiniai grybų ir bakterijų produktai skatina humifikacijos ir dirvodaros procesus, didėja dirvožemio buferingumas, gerėja dirvos struktūra. 

Biostart naudojant kartu su Fertigrain start, pastarajame esanti didelė koncentracija organinių medžiagų paspartina BioStart esančių mikroorganizmų perėjimą  iš miego į aktyvią būseną, bei įjungia natūraliai dirvožemyje esančius mikroorganizmus į bendrus sėklų dygimo ir dirvodaros procesus.

Augalų pasiruošimas žiemai

Prieš pasibaigiant augalų vegetacijai rudenį, būtina padaryti viską, kad augalai būtų tinkamai pasiruošę žiemojimui. Visi žinome seną taisyklę, kuri sako, kad iki vegetacijos pabaigos rapsai turi spėti suformuoti 6-8 lapų skrotelę, šaknies kaklelio storis turi būti 8-10mm, o viršūninis pumpuras iškilti ne aukščiau kaip 3 cm. Tai morfologiniai rapsų parametrai, tačiau ir jie ne visada išgelbėja nuo iššalimo. Čia mes galime pasitelkti dar vieną priemonę, kuri padės paruošti augalus ne tik fiziologiniai, bet ir chemiškai. 
Amino mix aminorūgščių pagrindu pagamintas produktas, kurio sudėtyje yra ir mikroelementai bei didelis kiekis organinės medžiagos.


Panaudojus šį produktą padidinamas angliavandenių – cukrų ir krakmolo kiekis augaluose, kas sumažina augalo sulčių užšalimo temperatūrą, bei padidina antifrizinių baltymų sintezę. Taip augalas tampa atsparesnis šalčiui, sukaupia didesnes maisto atsargas žiemai ir ankstyvam pavasariui.