Viena Lietuvos biotechnologijų sektoriaus lyderių, produktus ūkių efektyvumui gerinti kurianti įmonių grupė „Nando“ praėjusiais metais fiksavo augusią apyvartą. Ji, palyginti su 2021-aisiais, didėjo 51 proc. ir viršijo 4,1 mln. eurų. Plečiantis gamybos apimčiai, 55 proc. didėjo ir darbuotojų skaičius, o dirvožemio ir bendrovės mikrobiologinių produktų sąveikos tyrimai pradėti naujose plėtros rinkose.

Naudoja tūkstančiai ūkininkų

Ūgtelėję finansiniai rodikliai, gerokai padidėjusi komanda, verslo ir įmonių grupės papildymas nauju žaidėju – „Nando droid“, tapusiu dronų žemės ūkiui pardavėju, oficialiu „DJI agriculture“ partneriu. Nors praėję metai buvo kupini iššūkių, biotechnologijų įmonės „Nando“ vadovas Justinas Taruška juos vadina augimo laikotarpiu.

„Beveik visus sektorius pernai lydėję išbandymai neaplenkė ir mūsų. Karas Ukrainoje, energetikos krizė, auganti infliacija neleido pasiekti planuoto didesnio augimo. Neapibrėžtumas, trikdžiai skirtingų rinkų ekonomikose, o ypač vienoje bendrovei svarbių rinkų – Ukrainoje. Visgi šiuos iššūkius iš dalies pavyko suvaldyti ir fiksavome reikšmingą grupės augimą. Priežastimis išskirčiau komandoje svarbų vaidmenį atliekančius mokslininkus, jų kuriamas inovacijas ir ūkininkų pasitikėjimą. Dėl išaugusių trąšų kainų padidėjo dėmesys ūkio efektyvumą gerinantiems mikrobiologiniams produktams. Dėl to šiandien mūsų produktus pasaulio rinkose jau yra naudoję apie 30–40 tūkst. ūkininkų“, – komentuoja J. Taruška.

Produktai, apie kuriuos kalba įmonės vadovas, – tai inovatyvūs sprendimai naujos kartos ūkininkavimui. Šie produktai efektyvina ūkį, sumažinant sąnaudas galima gauti tos pačios kokybės ir dydžio derlių, be to, tiesiogiai sprendžiami aplinkosauginiai iššūkiai. Pasitelkiant įmonės sukurtus mikrobiologinius produktus ir paviršių aktyvinančias medžiagas, efektyviau išnaudojamos ir augalų apsaugos priemonės, o tai ūkininkams padeda smarkiai sutaupyti.

Išplėtė eksporto ir veiklos lauką

Praėjusiais metais „Nando“ paleido naujas technologines linijas – plėtė paviršių aktyvinančių medžiagų gamybą. Pernai taip pat pradėti dirvožemio ir mikrobiologinių produktų sąveikos tyrimai Vidurio bei Vakarų Europoje, Centrinėje ir Pietų Afrikoje. Tai, pasak bendrovės vadovo J. Taruškos, yra ilgalaikės verslo plėtros plano dalis. Šiuo metu įmonė vykdo eksportą bene 20 šalių, o perspektyviausiomis kryptimis mato Europos regioną, Centrinę Aziją, Pietų Ameriką ir Afriką.

Šiandien įmonės krepšelyje – daugiau nei 50 produktų. Tai – mikrobiologiniai produktai augalų augimo sąlygoms ir dirvožemio būklei gerinti, taip pat paviršiaus aktyviosios medžiagos, gerinančios augalų apsaugos priemonių ir trąšų efektyvumą, kartu leidžiančios sumažinti jų kiekį. Bendrovė siūlo ir priemones tvarkyti, kompostuoti mėšlui, dujų emisijai mažinti ir sprendimus pramonei – nuotekoms, atliekoms tvarkyti ir aplinkos sąlygoms gerinti.

„Net ir turėdami platų produktų žemės ūkiui profilį neapsiribojame tik viena sritimi. Kurdami ir vystydami savo gaminius, matome tolesnį potencialą plėtoti paviršiaus aktyviąsias medžiagas. Jos leidžia darbinius tirpalus pritaikyti skirtingoms aplinkos sąlygoms, žemės ūkio augalams, pagerinti vandens kokybę, sumažinti pastarojo kiekį, išpurškiamą hektarui. Be to, šiandien, keičiantis technologijoms ir plečiantis bepiločių orlaivių panaudojimo galimybėms, pastebime, kad ir koncentruotų tirpalų ruošimas bei jiems skirtų produktų vystymas tampa dar aktualesnis. Todėl jau vystome ir šiuos naujos kartos produktus ateities ūkiui“, – pasakoja J. Taruška.

Savo partnerystes „Nando“ plečia ir švietimo srityje. Įmonių grupė skiria 4 vardines stipendijas VDU ŽŪA Agronomijos I pakopos studentams, 4 vardines stipendijas KTU Chemijos I pakopos studentams, 1 vardinę stipendiją KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto, Verslo ir antreprenerystės studijų programos I pakopos studijų studentui ir 2 vardines stipendijas VU technologijų studijų krypties, molekulinės biotechnologijos (1 stipendija bakalauro, 1 stipendija magistro) studijų programų studentams. Šie paskatinimai, tikimasi, dar labiau motyvuos jaunus žmonės nuosekliai siekti užsibrėžtų tikslų žemės ūkio sektoriuje.